خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.                                                            طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.                                                          فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر مى‏شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر مى‏گردد.                                                           زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.                                                            بهترين علم آن است كه مفيد باشد.                                                            هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود.                                                            و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.                                                           به راستى كه دانش، مايه حيات دل‏ها، روشن كننده ديدگان كور و نيروبخش بدن‏هاى ناتوان است.                                                                  از حقيقت ايمان اين است كه حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد و نيز از حقيقت ايمان آن است كه گفتار تو از دانشت بيشتر نباشد.                                                                            آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.                                                                   انسان بلند مرتبه چون به فهم و دانايى رسد، متواضع مى شود.                                                                      علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.                                                                      علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

نویسنده ای که "لغات و کنایات قم" را به رشته تحریر درآوردنمحمد قاضی از اساتید کانون نویسندگان قم و عضو بنیاد قم پژوهی و نویسندگان صاحب قلم قمی و نویسنده  کتاب "خدا از زبان فردوسی" و "درآمدی بر فن و نگارش" است که در سال 88، کتابی با عنوان "لغات و کنایات قم" را به تحریر و نگارش درآورده است.
 
به گزارش سایت خبری کریمه، امروز چهاردهم تير ماه، روزی است که به پيشنهاد انجمن قلم ايران و تصويب شورای فرهنگ عمومی، به عنوان (روز قلم) در تقويم رسمی جمهوری اسلامی ايران به ثبت رسيده است.
لذا به همین مناسبت خبرنگار کریمه، با یکی از نویسندگان صاحب قلم قمی به نام محمد قاضی که متولد سال 1332 می باشد و به مدت 33 سال دبیر ادبیات فارسی در آموزش و پرورش بوده، به گفتگو نشست.
نویسنده صاحب قلم قمی، درباره اهمیت نگارش و انشاء در نویسندگی می گوید: یکی از مباحثی که متاسفانه در ادبیات ما مغفول مانده است، بحث نگارش و انشاست که منجر به نویسندگی می شود.
وی افزود: به همین خاطر در بیشتر کلاس هایی که جهت آموزش در آن ها حضور پیدا می کنم به این موضوع می پردازم و چگونگی نوشتن انشا و قواعد و قوانین نگارش را با کارآموزان کار می کنم.
Image00001
قاضی ادامه داد: یکی از اصولی که همواره باید در ابتدای شروع به نویسندگی و در هر نگارشی رعایت گردد، مطالعه کردن است که متاسفانه جوانان و نوجوانان ما، مهارت درست مطالعه کردن را ندارند و حتی اگر بخواهند به مطالعه هم دست بزنند، نمی دانند چه کتاب هایی را باید انتخاب کنند، چون انتخاب کتاب خیلی مهم است.
وی بیان کرد: من بارها به کارآموزانم این مطلب را گوشزد کردم که اگر کتابی خوانده و کنار گذاشته شود، به فراموشی سپرده می شود؛ لذا برای جلوگیری از این کار به آن ها یاد دادم که کتاب هایی را می خوانند یادداشت کرده و آن ها را در یک دفترچه ای به نام دفترچه یادداشت مطالب خوانده شده جمع آور ی کنند.
نویسنده صاحب قلم قمی، عنوان کرد: مجموع کارهایی که در این کلاس ها تدریس کردم را در کتابی با عنوان "درآمدی بر فن و نگارش" یا "الفبای نویسندگی" گرد آوردم که در سال 72-71، به وسیله آموزش و پروش به چاپ رسید و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت که به لطف خدا استقبال خوبی از این کتاب شد.
 
وی افزود: همچنین در سال 88، کتابی را با عنوان "لغات و کنایات قم" به نگارش درآوردم؛ مطالب این کتاب حاصل سال ها تحقیقات میدانی است که با حضور در محلات مختلف و گفتگو با افراد مختلف با طبقات و مشاغل گوناگون گردآوری کردم.
قاضی ادامه داد: این لغات و اصطلاحات را که بسیار جالب، آموزنده و تاریخی است و متاسفانه در ورطه فراموشی قرار دارند را به صورت آوا نویسی در این کتاب نوشتم تا اگر کسی بخواهد در مورد لغات و کنایات قم تحقیقی کند، به راحتی بتواند این لغات را بخواند و از آن ها استفاده کند.
وی تصریح کرد: البته هنوز هم مشغول جمع آوری این لغات ارزشمند و گرانبها هستم تا در چاپ بعدی، آن ها را در کنار سایر لغات گنجانده و کتاب را غنی تر کنم.
نویسنده صاحب قلم قمی، یادآور شد: در حال حاضر نیز، مشغول نگارش کتابی با عنوان بازی های قمی هستم که تحقیقات بسیاری در این خصوص نیز انجام دادم، چرا که بازی های قمی بسیار ارزشمند، ریشه دار، سرگرم کننده و شادی بخش است و حیف است که به فراموشی سپرده شوند.
وی افزود: همچنین کتاب دیگری درخصوص فردوسی، با نام "خدا از زبان فردوسی" را نوشتم که تقریبا تا پایان داستان رستم و سهراب در هرجا و هر شعری که نامی از خدا، روزگار و ستاره آمده را یادداشت، معنا و آکسان گذاری کردم و در این کتاب که به صورت جیبی است، برای جوانان جمع آوری کردم.
Image00002
قاضی ادامه داد: کتاب دیگری که آن هم به صورت جیبی و در مورد سعدی است را به نگارش درآوردم؛ این کتاب که گزیده ای از بیانات سعدی است را برای کسانی که می خواهند خیلی سریع و آسان با سعدی و طرز تفکر وی آشنایی پیدا کنند، نوشتم.  
وی تصریح کرد: یک سری کتاب هم برای نوجوانان و جوانان نوشتم که برای چاپ آن نیاز به یک حامی دارم.
نویسنده صاحب قلم قمی، یادآور شد: کارهایی را که انجام می دهم، برای تقدیر و تشکر و ارائه به جشنواره نیست؛ بنده کارم را تنها برای خدا و جوانان این مرز و بوم انجام می دهم. همین که خوانندگان کتابهایم، از بنده تشکر می کنند برایم کافیست.
وی در پایان، خاطرنشان کرد: درخواستم از مسئولین این است که به جوانانی که می خواهند در این مسیر قدم بگذارند بیشتر بها داده و مکان هایی را برای مطالعه و کار در این زمینه در اختیارشان قرار بدهند.