خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.                                                            طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.                                                          فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر مى‏شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر مى‏گردد.                                                           زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.                                                            بهترين علم آن است كه مفيد باشد.                                                            هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود.                                                            و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.                                                           به راستى كه دانش، مايه حيات دل‏ها، روشن كننده ديدگان كور و نيروبخش بدن‏هاى ناتوان است.                                                                  از حقيقت ايمان اين است كه حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد و نيز از حقيقت ايمان آن است كه گفتار تو از دانشت بيشتر نباشد.                                                                            آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.                                                                   انسان بلند مرتبه چون به فهم و دانايى رسد، متواضع مى شود.                                                                      علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.                                                                      علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

کتاب نظریه عقد در فقه جعفری

nazarie aghdفقه اسلامی در دوران معاصر، تحولاتی مهم را از سر گذرانده است. تدوین موسوعه های فقهی، پرداختن به فقه مقارن و برگزاری کنفرانس های فقهی، جلوه هایی از این تحول است.

ادامه مطلب ...

کتاب تقیه از منظر فقه، تاریخ و سیاست

taghiehانگيزه اصلي نگارنده در اين پژوهش بررسي فقهي و تاريخي تقيه و ارائه ي پيامدهاي سياسي آن براي جامعه ديني است. در اين بررسي ها، ضمن واكاوي ريشه هاي اجتهادي تقيه، وجوه مختلف آن نيز بررسي مي شود.

ادامه مطلب ...

کتاب پژوهش و نگارش

pajoohesh-negareshکتاب پژوهش و نگارش نوشته حجت الاسلام والمسلمین رضا مختاری است و در رابطه با ادبیات فارسی انتشار یافته و جستارهایی در نقد کتاب و پژوهش های دینی را در بر می گیرد.

ادامه مطلب ...

کتاب نوشتن در جزایر پراکنده

gazayer-parakandehنوشتن در جزایر پراکنده؛ فقر علمی یا ضعف اخلاقی، به تحلیل یکی از آسیب های پژوهش در کشور می پردازد. آسیبی که نگارنده آن را به نوشتن در جزایر متروکی تشبیه کرده است که در آن گویی برخی پژوهشگران از محققان دیگر و پژوهش های منتشر شده خبر ندارند.

ادامه مطلب ...

کتاب با اهل قلم

ba-ahle-qalqmآثار قلمی اگر هنرمندانه و استوار و جذاب باشد، ماندگار می شود. نویسنده هم اگر به هزار نکته باریک تر از مو در عالم نویسندگی آشنا نباشد یا رموز آمیخته را به کار نبندد، نباید امید توفیق چندانی داشته باشد.

ادامه مطلب ...

کتاب از کلمه تا کتاب

az-keleme-ta-ketabاز كلمه تا كتاب را راهى طولانى است. اين مسافت را فقط با مَركب دانش و اطّلاعات گسترده نمى‏توان پيمود، بلكه به وسيله‏اى ديگر نيز نياز است: ادبيّات و بلاغت.

ادامه مطلب ...

کتاب اخلاق نگارش

akhlaqe-negaresh
در سده‏هاى گذشته، نگارش كتاب در باره دستور زبان فارسى چندان محلّ اعتنا نبود. در عصر حاضر، با رونق گرفتن نويسندگى، به اين مهم اهتمام شد و چندين كتاب به قلم آمد. يك چند نگذشت تا آشكار گرديد كه با دستور زبان هم نمى‏توان نويسنده پرورد.

ادامه مطلب ...

کتاب آیین قلم

aeen-qalamانسان، يعني انديشه‌گر، و انديشه‌گري بدون انديشه‌نگاري راه به جايي نمي‌برد. در داستان انديشه و قلم، سخن از همتايي نيست؛ حديث يكتايي است. نوشتن، عين انديشيدن است. ما مي‌نويسيم تا بينديشيم و چون مي‌نويسيم، مي‌انديشيم.

ادامه مطلب ...