خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.                                                            طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.                                                          فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر مى‏شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر مى‏گردد.                                                           زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.                                                            بهترين علم آن است كه مفيد باشد.                                                            هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود.                                                            و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.                                                           به راستى كه دانش، مايه حيات دل‏ها، روشن كننده ديدگان كور و نيروبخش بدن‏هاى ناتوان است.                                                                  از حقيقت ايمان اين است كه حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد و نيز از حقيقت ايمان آن است كه گفتار تو از دانشت بيشتر نباشد.                                                                            آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.                                                                   انسان بلند مرتبه چون به فهم و دانايى رسد، متواضع مى شود.                                                                      علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.                                                                      علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

استاد ابوالفضل طریقه دار

tarighedarزندگی نامه:

 به سال1337 شمسی در قم به دنیا آمد تحصیلات خود را در رشته ادبیات تا پایان دبیرستان در همین شهر به پایان رساند در مهر ماه سال 1357 در رشتۀ فلسفه به دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) راه یافت و یک سال هم در دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد.

وی از محضر اساتیدی همچون دکتر محمد علی شیخ، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر حسین الهی قمشه ای ، دکتر رضا داوری، دکتر عبد الکریم سروش، دکتر ابراهیمی دینانی سود برد. حدود چهار سال در دبیرستانهای علوم و معارف اسلامی تدریس کرد. در سال1363 علوم دینی را در حوزه علمیه قم به طور آزاد و از سر علاقه آغاز کرد و از محضر اساتیدی چون آیت الله مدرس افغانی، آیت الله شیخ علی صفائی و اساتید دیگر بهره برد. آشنایی با علوم دینی و چگونگی استنباط احکام از منابع، شناخت حدود مرزها، تاریخ تطور و ضرورت فایده دانشهای دینی مثل منطق، اصول فقه، رجال، درایه، فقه، حدیث و غور و بررسی منابع و چگونگی حجیت آنها برای ایشان جذاب بود لذا با مطالعات پی گیر در طول دو سال موضوع متدلوژی اجتهاد را پی گیری و ثمره کار خود را در اثری به نام «آشنایی با روش اجتهاد» گرد آوری کرد. وی در کنار مطالعه و پژوهش به کار نگارش و ویرایش همت گماشت و از طریق مرکز نشر دانشگاهی در تهران با ویرایش فنی آشنا شد. در این فن از محضر اساتیدی همچون احمد سمیعی (گیلانی)، پرویز شیخ کریمی، بهاء الدین خرمشاهی و ابوالحسن نجفی بهره برد در سال 1366 به ویرایش آثار «موسسه در راه حق» پرداخت سپس در سال 1367 سر ویراستار انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گردید آنگاه به پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی آمد و از سال 1368 تا1385به مدت هفده سال سر ویراستار آنجا بود. اکنون سر ویراستاری موسسه چاپ و انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی (موسسه بوستان کتاب) را بر عهده دارد. کتاب «انواع ویرایش» در 400 صفحه وزیری و «شیوه نامه بوستان» در 200 صفحه حاصل تجربه و تدریس ایشان در مقوله ویرایش است. وی به آموزش و تربیت ویراستاران زیادی در حوزه علمیه قم همت گماشته که معمولاً در مراکز پژوهشی قم به کار مشغولند. ایشان غیر از ویرایش به پژوهش نیز علاقۀ فراوان دارد و کتابهای مختلفی در زمینه معارف اسلامی از ایشان منتشر شده است.

 

کتابها:

 

    1.جزیره خضرا: افسانه، یا، واقعیت؟
    2.سال ظهور و علائم حتمی قیام
    3.برکات شب و سحر در آیات و روایات
    4.آسیب شناسی شخصیت و محبوبیت زن
    5.قتیل العبراه: شهید اشک
    6.کتاب شناخت اخلاق اسلامی: گزارش تحلیلی
    7.پشت پنجره فولاد
    8.فروغ حکمت
    9.آشنایی با روش اجتهاد
    10.مظهر ولایت: پژوهشی در زندگانی امیرمومنان (ع)
    11.نهضت عاشورا: جستاری های کلامی، سیاسی و فقهی
    12.پیوند اعضا از بیماران فوت شده و مرگ مغزی (بررسی فقهی و حقوقی)
    13.جزیره خضرا: افسانه، یا، واقعیت؟ کند و کاوی درباره استخاره
    14.انواع ویرایش (شیوه ویرایش های علمی / محتوایی، ساختاری، نگارشی / ادبی و فنی)
    15.دانستنی های لازم از نماز
    16.روش ها
    17.جلال حکمت و عرفان
    18.خورشید حکمت: زندگی و سلوک فکری - اخلاقی فقیه و حکیم متاله آیه الله العظمی حاج شیخ مهدی امامی مازندرانی
    19.شیوه نامه بوستان
    20.شرع و شادی، دیدگاه های فقهی درباره رقص، دست زدن و شادی
    21.آسیب شناسی شخصیت زن، با تاکید بر لاقیدی و بدحجابی
    22.آسیب شناسی خواص، زمینه ها، عوامل و راه های پیش گیری
    23.تکنولوژی موفقیت

 

مقالات:

 

    1.اخلاق ویرایش
    2.چالش های صوری در ویرایش
    3.دین و شادی
    4.روزه در ادب فارسی
    5.سالک نو سفر
    6.عاشورا در ادب فارسی