خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى.                                                            طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.                                                          فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگ‏تر مى‏شود مگر ظرف دانش كه با تحصيل علوم، فضاى آن بازتر مى‏گردد.                                                           زكات دانش، آموزش به كسانى كه شايسته آن‏اند و كوشش در عمل به آن است.                                                            بهترين علم آن است كه مفيد باشد.                                                            هر كس براى خدا دانش بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد شود.                                                            و گويند: براى خدا آموخت و براى خدا عمل كرد و براى خدا آموزش داد.                                                           به راستى كه دانش، مايه حيات دل‏ها، روشن كننده ديدگان كور و نيروبخش بدن‏هاى ناتوان است.                                                                  از حقيقت ايمان اين است كه حق را بر باطل مقدم دارى، هر چند حق به ضرر تو و باطل به نفع تو باشد و نيز از حقيقت ايمان آن است كه گفتار تو از دانشت بيشتر نباشد.                                                                            آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.                                                                   انسان بلند مرتبه چون به فهم و دانايى رسد، متواضع مى شود.                                                                      علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.                                                                      علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

اخلاق ویرایش

tarighedarابوالفضل طریقه دار

براى موفقیت در هر علم وقتى باید شرایط آن را کسب کرد و راه و رسم آن را به درستى شناخت. ویراستارى نیز از جمله فنونِ مرتبط با چرخه پژوهش, نگارش و نشر است که انجام دادنِ صحیح آن به چهار شرط نیاز دارد: علمى, فنى ـ ذوقى, جسمى و اخلاقى.

ادامه مطلب ...

روش هاى تربيت دينى

mogehiعبد الرحيم موگهى (شميم)

يكى از گستره ها در «تربيت دينى » استفاده از روش ( Method) هايى است كه نه تنها شايسته، بلكه بايسته است كه در تربيت دينى مربيان و فراگيران - بويژه نوجوانان، جوانان، دانش آموزان و دانشجويان - به كار گرفته شود

ادامه مطلب ...

شعری و شرحی

babaeeرضا بابایی
هر انسانی، روز و روزگار خود را برای رسیدن به هدفی یا حصول خیری،می‌گذراند. همه در تلاش و سعی‌اند تا برسند؛ اما به کدام مقصد و مطلب؟

ادامه مطلب ...

درک کردن و رد کردن

محمد اسفندیاری

یکى از لغزشهاى مردم این است که بسیارى از مسائل را بدون برهان و بى آنکه درک کنند, رد مى کنند. براى یک بار دریچه ذهنشان را به روى مسائل باز مى کنند و عقیده اى را مى پذیرند,

ادامه مطلب ...

پروین (کرامتی از حضرت معصومه سلام الله علیها)

kaviani

علی اصغر کاویانی

سلام محمدجان. چطوری؟ کم تر سراغ مارو می گیری. خیلی وقته که نتونستم چیزی برات بنویسم. محمد دلم خیلی گرفته. می دونی که خیلی به یادت ام.

ادامه مطلب ...